یک راه امن برای دسترسی آنلاین به خدمات دولتی از طریق یک درگاه واحد است. این درگاه، پلتفرم ملی یکپارچه ارائه خدمات دولتی و عمومی به مردم بوده و هدف آن ایجاد سهولت در ارائه این خدمات به شهروندان کشور است؛ به‌طوری‌که تنها با یک بار احرازهویت می‌توان خدمات موردنظر را دریافت نموده

با توجه به پیاده سازی طرح تحول قوه قضاییه، بسیاری از امور مربوط به این ارگان به صورت غیر حضوری انجام می شود. به همین خاطر، سامانه های مختلفی برای ارائه خدمات غیر حضوری قضایی به مردم روی کار آمد که یکی از این سامانه ها، سامانه عدل ایران می باشد. 

مراکز تعویض پلاک و دفاتر خدمات خودرویی صرفا از طریق سامانه انجام می پذیرد. در این رابطه ادعای دریافت نوبت كه توسط سایرین و خارج از این سامانه تبلیغ ‌گردد و ادعای انجام آن اعلام شود، معتبر نیست.

جهاد دانشگاهی عموما اقدام به ثبت نام داوطلبان در بسیاری از آزمون های استخدامی می کند و به همین منظور این سازمان اقدام به راه اندازی، سایت جهاد دانشگاهی نموده است تا افراد بتوانند از طریق این سایت اقدام به ثبت نام، مشاهده نتایج، دریافت کارت ورود به جلسه آزمون و ... نمایند.

شرکت های خودروساز داخلی تلاش می کنند تا با ارائه محصولات خود در قالب ثبت نام بدون قرعه کشی، شرایط را برای متقاضیان خرید خودرو ایجاد نماید.

نحوه ثبت نام در مدارس تیزهوشان، کمی متفاوت از نحوه ثبت نام در مدارس دیگر می باشد. دانش آموزانی که قصد ورود به مدارس تیزهوشان و ثبت نام در این مدارس را دارند، باید ابتدا در آزمون ورودی مدارس سمپاد شرکت نمایند و در صورتی که موفق به کسب نمره حد نصاب شدند، در یکی از مدارس تیزهوشان ثبت نام نمایند.
امروزه کلیه اسناد و مدارک مربوط به اراضی و ساختمان ها به صورت منسجم و یکپارچه در سامانه اسناد و املاک کشور گرد آوری شده است. تمامی اشخاص می توانند برای دریافت سند ساختمان یا زمین در این سامانه اقدام کنند. یکی از مهمترین اقدامات در این سامانه، سیستم پذیرش سند مالکیت و پیگیری این اسناد می باشد
مالیات بر درآمد املاک و مستغلات از انواع مالیات های مستقیم است و برابر با قانون مالیات های مستقیم، افرادی که در کشور صاحب ملک یا املاکی هستند و از اجاره این املاک عایدی دارند، موظفند تا مالیات آن را پرداخت نمایند. به منظور پرداخت این مالیات فرم مشخصی با نام اظهارنامه اجاره املاک است که متقاضیان به منظور ثبت نام اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک باید این فرم را تکمیل نمایند.
با رشد فناوری و حرکت به سمت استفاده از خدمات الکترونیک، سازمان ها و وزارتخانه ها نیز سعی بر این دارند که خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه دهند و روز به روز شاهد توسعه زیرساخت لازم برای این امر هستیم.
سهام عدالت، سهامی است که در سال های گذشته به بعضی از افراد جامعه تحت شرایط خاص تعلق گرفت. کلیه افرادی که دارای این سهام می باشند، می توانند با ورود به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir از آخرین وضعیت سهام خود، مبلغ سهام خودشان و دیگر اطلاعات مورد نیاز مطلع شوند.